Warunki Handlowe

Warunki Handlowe

OGÓLNE WARUNKI HANDLOWE
§1. Definicje.
Ilekroć mowa jest w niniejszym dokumencie o:
a. Konsumencie – należy przez to rozumieć osobę fizyczną, dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
b. OWH – należy przez to rozumieć niniejsze Ogólne Warunki Handlowe, stosowane przez Wykonawcę.
c. Przedmiocie umowy – należy przez to rozumieć charakter i zakres świadczeń Wykonawcy oraz Zamawiającego, wynikający z Umowy.
d. Sile Wyższej – należy przez to rozumieć zdarzenie całkowicie niezależne od Wykonawcy i/lub Zamawiającego, nieuchronne, które mają wpływ na możliwość realizacji zobowiązań Wykonawcy lub Zamawiającego. Siłą wyższą może być w szczególności: klęska żywiołowa, taka jak np. powódź, wojna, działania wojenne, inwazja, działanie wrogów zewnętrznych, mobilizacja, rekwizycja lub embargo, rebelia, rewolucja, powstanie, stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego, przewrót wojskowy lub cywilny, wojna domowa, skażenie radioaktywne od jakiegokolwiek paliwa jądrowego lub z jakichkolwiek odpadów jądrowych ze spalania paliwa jądrowego, radioaktywny toksyczny materiał wybuchowy lub inne ryzykowne właściwości jakiejkolwiek wybuchowej mieszaniny jądrowej lub jądrowych składników takiej mieszaniny.
e. Umowa – należy przez to rozumieć umowę zawartą pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą, w szczególności w wyniku pisemnego potwierdzenia przez Wykonawcę Zamówienia złożonego przez
Zamawiającego.
f. Wykonawcy – należy przez to rozumieć KOBYLAS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, NIP: 7962959100, REGON: 146023812, KRS: 0000412567,
g. Zamawiającym – należy przez to rozumieć niebędącą Konsumentem osobę fizyczną lub osobę prawną lub jednostkę organizacyjną, nieposiadającą osobowości prawnej, która zamierza zawrzeć lub zawarła Umowę z Wykonawcą.
h. Zamówieniu – należy przez to rozumieć zamówienie składane przez Zamawiającego u Wykonawcy, a zmierzające do zawarcia Umowy między Zamawiającym a Wykonawcą.
§2. Zastosowanie.
1. W sprawach nieuregulowanych Umową zastosowanie będą miały postanowienia niniejszych OWH.
2. Niniejsze OWH mają zastosowanie do Zamówień złożonych przez Zamawiającego od dnia 01.001.2021roku.
3. Niniejsze OWH stanowią integralną część każdej Umowy.
4. Niniejsze OWH dostępne są na stronie internetowej: www.kobylas.com
5. Złożenie Zamówienia oznacza potwierdzenie zapoznania się z postanowieniami niniejszego OWH oraz zaakceptowaniem tych postanowień, a także potwierdzeniem przez Zamawiającego, że nie jest on Konsumentem.
6. Warunkiem przyjęcia Zamówienia przez Wykonawcę jest akceptacja przez Zamawiającego niniejszych OWH, w trybie określonym w pkt 5. powyżej.
7. Wszelkie odstępstwa i/lub zmiany postanowień OWH pod rygorem nieważności są prawnie wiążące wyłącznie, gdy Wykonawca wyrazi na takie odstępstwa zgodę w formie pisemnej i przekaże tą zgodę Zamawiającemu przed lub w trakcie realizacji Umowy.
8. W przypadku, gdy Zamawiającym będzie Konsumentem, ma on obowiązek przed złożeniem Zamówienia poinformować Wykonawcę, iż dokonuje zamówienia w jako Konsument i strony uzgodnią warunki Umowy indywidualnie. Postanowień niniejszych OWH w takim wypadku nie stosuje się.
§3. Zamówienie/Umowa.
1. Wolę zawarcia Umowy z Wykonawcą Zamawiający wyraża poprzez złożenie Zamówienia.
2. Umowa zostaje zawarta z chwilą wysłania do Zamawiającego pisemnego potwierdzenia przyjęcia Zamówienia, chyba że Zamawiający w terminie 3 dni kalendarzowych od otrzymania
pisemnego potwierdzenia Zamówienia przekaże pisemnie Wykonawcy oświadczenie o odwołaniu Zamówienia. W razie wyrażenia sprzeciwu we wskazanym terminie Umowa nie zostaje
zawarta. W razie braku wyrażenia sprzeciwu w terminie Umowa zostaje zawarta, a Zamawiający nie może od Umowy odstąpić lub jej wypowiedzieć.
3. Zmiany i uzupełnienia Zamówienia/Umowy wymagają formy pisemnego aneksu podpisanego przez każdą ze stron pod rygorem nieważności.
4. Zamawiający jest odpowiedzialny za prawidłowe określenie warunków i cech Przedmiotu umowy. Wykonawca nie świadczy usług doradczych w tym zakresie, ani nie odpowiada za sposób
eksploatowania Przedmiotu umowy przez Zamawiającego.
5. Przedmiot umowy może być realizowany w częściach. Dla uniknięcia wątpliwości stwierdza się, że ilekroć mowa jest w niniejszych OWH o Przedmiocie umowy, to rozumie się przez to także
poszczególne części Przedmiotu umowy.
6. Dokumenty stanowiące treść Umowy uważane są za wzajemnie uzupełniające i objaśniające, a sprzeczności pomiędzy dokumentami stanowiącymi treść Umowy będą rozwiązywane w ten sposób, iż treść dokumentu wymienionego wyżej w zestawieniu z ust. 7 będzie miała pierwszeństwo przed treścią dokumentu wymienionego w tym zestawieniu niżej.
7. Na dokumenty stanowiące treść Umowy składają się:
a) pisemne potwierdzenie przyjęcia Zamówienia, wystawione przez Wykonawcę;
b) OWH;
c) Zamówienie złożone przez Zamawiającego.
8. Umowa określa w szczególności Przedmiot umowy tj. zakres i przedmiot świadczeń Zamawiającego oraz Wykonawcy, termin wykonania Przedmiotu umowy, cenę za wykonanie Przedmiotu umowy oraz jakie świadczenia obejmuje ta cena. Jeżeli jakiekolwiek świadczenie Wykonawcy nie zostało objęte Umową, to Wykonawca nie jest zobowiązany do jego spełnienia na rzecz Zamawiającego.
§4. Zaliczka.
1. Zamawiający wpłaca na rzecz Wykonawcy zaliczkę w wysokości, w terminie i na zasadach wynikających z pisemnego potwierdzenia przyjęcia Zamówienia, wystawionego przez Wykonawcę. Zaliczka zostaje zarachowana na poczet ceny za Przedmiot umowy. W przypadku rozwiązania Umowy, bez względu na tryb i przyczynę, Wykonawca ma prawo zatrzymać kwotę zaliczki w pełnej wysokości, która będzie stanowiła karę umowną za rozwiązanie, co nie wyłącza możliwości dochodzenia przeciwko Zamawiającemu dalej idących roszczeń, w tym roszczeń odszkodowawczych.
2. Jeżeli Zamawiający nie wpłaci na rzecz Wykonawcy zaliczki w wysokości, w terminie i na zasadach wynikających z pisemnego potwierdzenia przyjęcia Zamówienia, Umowa ulega automatycznemu rozwiązaniu z dniem następującym po terminie płatności zaliczki, bez konieczności składania odrębnych oświadczeń woli. Wykonawca może przystąpić do realizacji Umowy bez otrzymania zaliczki, jednakże oświadczenie w tym zakresie musi być przez Wykonawcę sporządzone na piśmie i przekazane Zamawiającemu przed upływem terminu płatności zaliczki.
§ 5. Terminy wykonania Przedmiotu umowy.
1. Wskazane w Umowie terminy wykonania Przedmiotu umowy są uzgodnionymi w przybliżeniu i zastrzeżone na rzecz Wykonawcy. Zastrzeżenie tych terminów na rzecz Zamawiającego wymaga pisemnej – pod rygorem nieważności – zgody Wykonawcy.
2. O ile w Umowie wskazano termin wykonania Przedmiotu umowy liczony w dniach, tygodniach, miesiącach, to termin ten liczy się od dnia dostarczenia przez Zamawiającego Wykonawcy wymaganych dokumentów, informacji, zezwoleń, zwolnień oraz uznania rachunku bankowego Wykonawcy kwotą umówionej zaliczki wpłaconej przez Zamawiającego.
3. Zamawiający ma obowiązek współdziałać z Wykonawcą w celu terminowego wykonania Przedmiotu umowy, w szczególności udostępnić w odpowiednim czasie wszystkie wymagane przez
Wykonawcę informacje i dokumenty, odebrać Przedmiot umowy, zapewnić miejsce do odbioru i rozładunku Przedmiotu umowy, zweryfikować dokumentację przygotowaną przez Wykonawcę itd.
Obowiązek współdziałania Zamawiającego dotyczy także montażu Przedmiotu umowy przez Wykonawcę lub sprawowania nadzoru nad montażem Przedmiotu umowy, wykonywanym siłami
własnymi Zamawiającego, jeżeli Umowa przewiduje takie świadczenia Wykonawcy.
4. Termin wykonania Przedmiotu umowy ulega zmianie – o czas wskazany przez Wykonawcę – w przypadku nie wykonania lub nienależytego w
całości lub w części Umowy przez Zamawiającego, a w szczególności w przypadku nie wpłacenia przez niego w terminie i kwocie umówionych przez strony Umowy zaliczki na rachunek bankowy Wykonawcy, nie wpłacenia kwot zażądanych w trybie § 7 ust. 4, niedostarczenia lub dostarczenia błędnych danych niezbędnych do wykonania Przedmiotu umowy, w tym w szczególności danych dotyczących maszyn i urządzeń (charakterystyka, rysunki techniczne, warunki montażu) montowanych lub zamontowanych u Zamawiającego, które w ocenie Wykonawcy niezbędne są dla prawidłowego wykonania Przedmiotu umowy bądź braku współdziałania ze strony Zamawiającego (np. brak udostępnienia placu pomieszczeń, brak przygotowania miejsca do rozładunku Przedmiotu umowy, brak odbioru Przedmiotu umowy, brak współpracy w trakcie montażu Przedmiotu umowy), które jest niezbędne do realizacji Umowy.
5. Termin wykonania Przedmiotu umowy ulegnie wydłużeniu o czas niezależnych od Wykonawcy zdarzeń, które powodują lub mogą spowodować opóźnienie w wykonaniu Przedmiotu umowy. W takich przypadkach termin wykonania Przedmiotu umowy ulegnie wydłużeniu o czas trwania tych zdarzeń i ich skutków.
6. Termin wykonania Przedmiotu umowy poczytuje się za zachowany z chwilą, gdy Wykonawca zgłosi Zamawiającemu spełnienie wszystkich świadczeń objętych Umową.
7. Przesunięcie terminu wykonania Przedmiotu umowy z przyczyn wskazanych w ust. 4 i ust. 5 wyłącza możliwość dochodzenia jakichkolwiek roszczeń przeciwko Wykonawcy.
8. Jeżeli Umowa przewiduje terminy pośrednie na wykonanie Przedmiotu umowy, to do tych terminów ust. 4, ust. 5, ust. 6, ust. 7 stosuje się wprost. Termin pośredni poczytuje się za zachowany z chwilą, gdy Wykonawca zgłosi Zamawiającemu spełnienie świadczenia objętego danym terminem pośrednim.
9. W przypadku zmiany Umowy, Wykonawcy przysługuje uprawnienie do jednostronnego, wiążącego dla Zamawiającego, ustalenia nowego terminu wykonania Przedmiotu umowy, uwzględniającego zakres i harmonogram zleconych zmian w Przedmiocie umowy.
10. Zamawiający zobowiązany jest zapewnić na swój koszt i ryzyko pracowników, wózki widłowe i inne środki lub osoby konieczne do dokonania dostawy, odbioru i rozładunku Przedmiotu umowy.
Zamawiający zobowiązany jest zapewnić na swój koszt, i ryzyko odpowiednie miejsce w celu dokonania dostawy, odbioru i rozładunku Przedmiotu umowy. Odbiór i rozładunek Przedmiotu umowy
następuje w miejscu wskazanym w Umowie.
11. W przypadku bezpodstawnego braku odbioru Przedmiotu umowy lub bezpodstawnej odmowy odbioru Przedmiotu umowy, Wykonawca ma prawo obciążyć Zamawiającego kosztami magazynowania Przedmiotu umowy do czasu jego odebrania, a także kosztami transportu Przedmiotu umowy z miejsca wskazanego w Umowie do odbioru i rozładunku Przedmiotu umowy do miejsca magazynowania oraz kosztami ponownego dostarczenia Przedmiotu umowy do miejsca wskazanego w Umowie na odbiór i rozładunek Przedmiotu umowy.
§ 6. Cena.
1. Warunki dostawy i cena będą ustalone w pisemnym potwierdzeniu przez Wykonawcę Zamówienia złożonego przez Zamawiającego. Cena za Przedmiot umowy nie zawiera podatku VAT oraz kosztów innych usług dodatkowych. Cena za Przedmiot umowy obejmuje wyłącznie świadczenia wyraźnie opisane w pisemnym potwierdzeniu przez Wykonawcę Zamówienia złożonego przez
Zamawiającego.
2. Wszelkie cenniki wynikające z katalogów, prospektów, innych materiałów reklamowych lub propozycji zawarcia Umowy są danymi orientacyjnymi i mają charakter wyłącznie informacyjny.
3. Wszelkie rabaty udzielane przez Wykonawcę wymagają pisemnych ustaleń i muszą być uwzględnione w treści pisemnego potwierdzenia przez Wykonawcę Zamówienia, pod rygorem nieważności.
4. O ile w Umowie nie uzgodniono inaczej, do umówionej ceny za Przedmiot Umowy Wykonawca ma prawo doliczyć należny podatek od towarów i usług (VAT) według aktualnie obowiązującej stawki, koszty transportu i opakowania Przedmiotu umowy, a także inne udokumentowane koszty poniesione przez Wykonawcę w związku z wykonaniem Umowy, których nie obejmuje cena za Przedmiot umowy. Zamawiający zobowiązuje się powyższe podatki i koszty zapłacić na rzecz Wykonawcy.
5. Ceny wyrażone w EURO przeliczane będą na PLN według średniego kursu EURO w Narodowym Banku Polskim w dniu wystawienia faktury VAT przez Wykonawcę. Ryzyko kursowe, a także ryzyko związane ze zmianą waluty umówionego wynagrodzenia, obciąża Zamawiającego.
6. Jeśli po zawarciu Umowy zostanie wprowadzona jakakolwiek opłata importowa lub związana z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, podatek lub jakiekolwiek inne obciążenie publicznoprawne, lub nastąpią zmiany w wysokościach takich opłat, podatków lub obciążeń, Wykonawca może odpowiednio jednostronnie zmienić cenę Przedmiotu umowy bez zgody Zamawiającego.
7. Zamawiający poniesie wszelkie koszty związane z utylizacją, odesłaniem lub innym zagospodarowaniem materiału zużytego na opakowanie Przedmiotu umowy.
8. W przypadku rozwiązania Umowy przez którąkolwiek ze Stron wszelkie wpłaty dokonane przez Zamawiającego zaliczane będą w pierwszej kolejności na poczet należnego Wykonawcy
odszkodowania, kar umownych i innych świadczeń wynikających z Umowy. O sposobie zaliczenia wpłat Wykonawca poinformuje Zamawiającego na piśmie. Pozostałe po rozliczeniu środki zostaną
przekazane przez Wykonawcę na wskazany przez Zamawiającego rachunek bankowy.
§ 7. Płatności.
1. W przypadku braku odmiennych postanowień w Umowie termin płatności wystawionych przez Wykonawcę Zamawiającemu faktur sprzedaży wynosi 14 dni od dnia wystawienia Zamawiającemu danej faktury. Termin płatności należności nieobjętych fakturami sprzedaży będzie określony w wezwaniu do zapłaty.
2. Za dzień zapłaty należności Wykonawcy uważa się dzień uznania rachunku bankowego Wykonawcy tą kwotą.
3. W przypadku opóźnienia w płatności zaliczki lub umówionej ceny za Przedmiot umowy (w całości lub w części) Wykonawca uprawiony będzie do naliczenia i dochodzenia od Zamawiającego odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych.
4. W przypadku opóźnienia w zapłacie przez Zamawiającego na rzecz Wykonawcy którejkolwiek z należności (bez względu na to, czy wynika z Umowy, czy z innych stosunków prawnych) lub pogorszenia się sytuacji finansowej Zamawiającego, Wykonawca uprawniony będzie do przyspieszenia terminów płatności lub żądania przedpłaty na poczet kosztów wykonania kolejnych części Przedmiotu umowy.
5. Zamawiający upoważnia Wykonawcę do wystawiania faktur VAT bez jego podpisu.
6. Płatności następują na rachunek bankowy wskazany na fakturze VAT lub w pisemnym wezwaniu do zapłaty, wystawionym przez Wykonawcę.
7. Zamawiający wyraża zgodę na przesyłanie faktur, duplikatów tych faktur oraz ich korekt, w formie elektronicznej przez Wykonawcę na adres e-mail podany w Zamówieniu. W razie zmiany
adresu e-mail Zamawiający zobowiązuje się do pisemnego powiadomienia Wykonawcy o nowym adresie e-mail.
§8. Zagrożenia, wysyłka i przesyłka Przedmiotu umowy.
1. Ryzyko uszkodzenia, zniszczenia lub utraty Przedmiotu umowy oraz inne ciężary związane z Przedmiotem umowy przechodzą na Zamawiającego z chwilą wydania Zamawiającemu Przedmiotu umowy, potwierdzonego podpisaniem dokumentu wydania (WZ).
2. Dla uniknięcia wątpliwości stwierdza się, że montaż Przedmiotu umowy następuje po wydaniu Zamawiającemu Przedmiotu umowy, co nie zmienia chwili przejścia ryzyk i ciężarów na Zamawiającego.
3. Wszelkie koszty związane z wydaniem, odebraniem, rozładunkiem i montażem Przedmiotu umowy, a w szczególności koszty opakowania, wysyłki i montażu Przedmiotu umowy ponosi Zamawiający.
§9. Zastrzeżenie własności.
1. Przedmiot umowy pozostaje własnością Wykonawcy do chwili zapłaty przez Zamawiającego całej ceny za Przedmiot umowy wraz z kosztami i innymi opłatami należnymi Wykonawcy od Zamawiającego w związku z realizacją Zamówienia, które naliczone zostaną zgodnie z postanowieniami OWH.
2. Do czasu zapłaty pełnej ceny za Przedmiot umowy, Zamawiający nie może dokonać zbycia lub obciążenia Przedmiotu umowy.
3. Zamawiający zobowiązany jest do niezwłocznego pisemnego powiadomienia Wykonawcy o zajęciu Przedmiotu umowy przez osoby trzecie lub o innych czynnościach lub zdarzeniach
prawnych podejmowanych przez Zamawiającego lub osoby trzecie, a które dotyczą Przedmiotu umowy, a także do niezwłocznego przekazania Wykonawcy wszelkich dokumentów pozostających w
dyspozycji Zamawiającego, a związanych z powyższymi czynnościami lub zdarzeniami prawnymi.
§10. Odpowiedzialność za wady.
1. W przypadku udzielenia przez Wykonawcę Zamawiającemu gwarancji na Przedmiot umowy zastosowanie w sprawach nieuregulowanych w Umowie mają postanowienia niniejszej klauzuli.
2. Gwarancja dotyczy jedynie wad tkwiących w Przedmiocie umowy, a wynikających z wadliwej konstrukcji, zastosowania niewłaściwych materiałów lub niewłaściwego wykonania Przedmiotu umowy, o ile wady te zawinione są przez Wykonawcę.
3. Zamawiający zobowiązany jest do pisemnego – pod rygorem nieważności – zawiadomienia Wykonawcy o zaistniałych w okresie gwarancji wadach w terminie 14 dni, licząc od dnia ujawnienia wady. Zgłoszenie wad po tym terminie wyłącza odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu gwarancji oraz zwalnia Wykonawcę z obowiązków gwarancyjnych w zakresie wady zgłoszonej po terminie.
4. Wykonawca zobowiązany jest do wszczęcia procedury reklamacyjnej niezwłocznie po jej zgłoszeniu przez Zamawiającego zgodnie z zasadami określonymi w ust. 10, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania od Zamawiającego. Przez wszczęcie procedury reklamacyjnej rozumie się oświadczenie Wykonawcy o przyjęciu zgłoszenia reklamacyjnego do rozpatrzenia.
5. W terminie 3 dni od dokonania oględzin zgłoszonej wady Wykonawca określi termin niezbędny do usunięcia wady, o czym niezwłocznie powiadomi Zamawiającego.
6. Zamawiający jest zobowiązany do stosowania się do wszelkich wskazówek i zaleceń Wykonawcy związanych z eksploatacją Przedmiotu umowy od daty wszczęcia postępowania reklamacyjnego. W razie niezastosowania się do wskazówek i zaleceń Wykonawcy przez Zamawiającego, wyłącza to odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu gwarancji oraz zwalnia Wykonawcę z obowiązków gwarancyjnych w zakresie wad powstałych w wyniku niezastosowania się do wskazówek i zaleceń Wykonawcy.
7. W przypadku wad powstałych w wyniku przekazania Wykonawcy niepełnych lub nieprawdziwych informacji na temat stwierdzonych wad wyłączona jest odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu gwarancji oraz następuje zwolnienie Wykonawcy z obowiązków gwarancyjnych w zakresie wad powstałych w wyniku przekazania Wykonawcy niepełnych lub nieprawdziwych informacji na temat stwierdzonych wad.
8. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń i wad powstałych w wyniku eksploatacji Przedmiotu umowy pomimo stwierdzenia wady, chyba że po wszczęciu postępowania reklamacyjnego Wykonawca wyraźnie wyrazi zgodę na eksploatację Przedmiotu umowy, przy czym w tym przypadku Zamawiający może eksploatować Przedmiot umowy tylko w zakresie określonym przez Wykonawcę.
9. Wszelkie koszty związane z usunięciem wad w ramach gwarancji, w tym także koszty dostarczenia Przedmiotu umowy do miejsca wykonania oględzin lub miejsca naprawy bądź wymiany ponosi Zamawiający. Zamawiający nie ponosi jedynie kosztów części zamiennych i samych kosztów naprawy/wymiany.
10. Zgłoszenie reklamacyjne odbywa się wyłącznie pisemnie według zasad określonych w niniejszym ustępie. Pisemne zgłoszenie reklamacji Nabywca jest zobowiązany przesłać do Wykonawcy na adres: kobylas@kobylas.com w terminie wskazanym w ust. 3. Wraz ze zgłoszeniem Zamawiający zobowiązany jest do przesyłania na adres email kobylas@kobylas.com dokumentacji fotograficznej wady. Uchybienie terminowi zgłoszenia reklamacji przez Zamawiającego lub naruszenie przez Zamawiającego zasad zgłaszania reklamacji wyłącza odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu gwarancji i zwalnia Wykonawcę z obowiązków gwarancyjnych.
11. Wykonawca zastrzega sobie prawo do każdorazowego badania zgłaszanych wad i ich przyczyn. W przypadku odmowy uznania reklamacji za zasadną, koszty postępowania reklamacyjnego obciążać będą Zamawiającego w wysokości wskazanej przez Wykonawcę. Wykonawca może odmówić uznania reklamacji za zasadną a w szczególności wówczas, gdy jego odpowiedzialność za wadę jest wyłączona lub jest zwolniony z obowiązków gwarancyjnych, gdy gwarancja nie obejmuje danej wady, gdy wada została zgłoszona po terminie, gdy na skutek działań lub zaniechań Zamawiającego dokonanie inspekcji wad jest niemożliwe, gdy ustalenie przyczyny wady jest niemożliwe, gdy Zamawiający nie dostarczy Przedmiotu umowy na własny koszt celem wykonania oględzin lub przeprowadzenia naprawy/wymiany lub w przypadku przekazania Wykonawcy niepełnych lub nieprawdziwych informacji na temat stwierdzonych wad.
12. W ramach udzielonej gwarancji Wykonawca zobowiązany jest wyłącznie do naprawy lub wymiany wadliwej części Przedmiotu umowy. Termin naprawy lub wymiany określa jednostronnie Wykonawca.
13. Odpowiedzialność Wykonawcy z tytułu gwarancji jest wyłączona w przypadku wad powstałych na skutek:
a. nieodpowiedniego lub nieprawidłowego przechowywania Przedmiotu umowy,
b. nieodpowiedniego lub nieprawidłowego użytkowania Przedmiotu umowy,
c. wadliwego montażu, względnie rozruchu, Przedmiotu umowy dokonanego przez Zamawiającego lub osoby trzecie,
d. nieprzestrzegania przez Zamawiającego lub osoby trzecie instrukcji obsługi i konserwacji Przedmiotu umowy,
e. naturalnego zużycia Przedmiotu umowy, jego nieprawidłowej lub niedbałej obsługi,
f. nieodpowiednich pomocy warsztatowych, wadliwych prac budowlanych ze strony Zamawiającego lub osób trzecich,
g. nieodpowiedniego gruntu budowlanego, wpływów chemicznych, elektrochemicznych lub elektrycznych, o ile szkody te nie są zawinione przez Wykonawcę,
h. nieprawidłowych i samodzielnych przeróbek Przedmiotu umowy przez Zamawiającego lub osoby trzecie bez pisemnej – pod rygorem nieważności – zgody Wykonawcy,
i. działania czynników zewnętrznych, w tym w szczególności chemicznych lub elektrycznych,
j. Siły Wyższej lub zdarzenia losowego (np. pożar, powódź).
14. Strony zgodnie postanawiają, że poza naprawą lub wymianą części Przedmiotu umowy Wykonawca zwolniony będzie z odpowiedzialności za szkody wyrządzone Zamawiającemu lub osobom trzecim wskutek wadliwości Przedmiotu umowy.
15. Własność wadliwych części lub Przedmiotu umowy – po ich wymianie – przysługuje Wykonawcy.
16. Odpowiedzialność Wykonawcy na zasadzie rękojmi za wady fizyczne i prawne jest wyłączona w całości.
17. Wykonawca może podjąć się świadczenia na rzecz Zamawiającego usług konserwacyjnych lub serwisu pogwarancyjnego tylko na zasadach określonych w odrębnej umowie.
18. W przypadku rozwiązania Umowy gwarancja nie obowiązuje.
19. Wykonawca ma prawo wstrzymać się wobec Zamawiającego z realizacją jego roszczeń z tytułu gwarancji do czasu uregulowania przez Zamawiającego wszelkich wymagalnych należności na rzecz Wykonawcy, bez względu na to, czy wynikają z Umowy, czy z innych stosunków prawnych.
20. Jeżeli Umowa przewiduje udzielenie gwarancji, a jej okres nie został wyraźnie uzgodniony w Umowie, przyjmuje się, że Wykonawca udziela gwarancji na Przedmiot umowy na okres jednego roku od dnia wykonania Przedmiotu umowy. Za dzień wykonania Przedmiotu umowy uznaje się moment wskazany w § 5 ust. 6.
21. W razie wymiany lub naprawy bieg gwarancji nie rozpoczyna się na nowo, ani nie ulega przedłużeniu, tak w stosunku do wymienionych lub naprawionych części, jak i w stosunku do pozostałych części Przedmiotu umowy.
22. Jeżeli spośród Przedmiotu umowy tylko niektóre części są wadliwe i dają się odłączyć, to uprawnienie Zamawiającego z tytułu gwarancji ogranicza się wyłącznie do części wadliwych.
23. Zgłoszenie wady nie zwalnia Zamawiającego do dokonania na rzecz Wykonawcy zapłaty jakichkolwiek wymagalnych należności, bez względu na to, czy wynikają z Umowy, czy z innych stosunków prawnych.
§11. Odpowiedzialność.
1. W najszerszym, dopuszczalnym przez prawo zakresie, wszelka odpowiedzialność Wykonawcy w stosunku do Zamawiającego, w tym w szczególności odpowiedzialność kontraktowa za naruszenie
obowiązków wynikających z treści Umowy oraz odpowiedzialność deliktowa, bez względu na liczbę zdarzeń skutkujących odpowiedzialnością, ograniczona jest wyłącznie do przypadków działania z winy umyślnej rażącego niedbalstwa. W pozostałych przypadkach, w szczególności w przypadku winy nieumyślnej lub niedbalstwa odpowiedzialność Wykonawcy jest wyłączona.
2. W najszerszym, dopuszczalnym przez prawo zakresie oraz z uwzględnieniem ust. 1 wszelka odpowiedzialność Wykonawcy w stosunku do Zamawiającego, w tym w szczególności
odpowiedzialność kontraktowa za naruszenie obowiązków wynikających z treści Umowy oraz odpowiedzialność deliktowa, bez względu na liczbę zdarzeń skutkujących odpowiedzialnością,
ograniczona jest wyłącznie do kwoty dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku (ogłaszanego przez Prezesa
Głównego Urzędu Statystycznego) w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, poprzedzającego rok, w którym zawarto Umowę.
3. Wykluczenie lub ograniczenie odpowiedzialności Wykonawcy obowiązuje również w odniesieniu do odpowiedzialności osobistej jego pracowników, przedstawicieli ustawowych, wykonawców,
zleceniobiorców, pomocników oraz innych osób wykonujących jego zobowiązania.
4. Zamawiający przyjmuje do wiadomości i akceptuje, że Wykonawca nie jest przedsiębiorstwem, o którym mowa w art. 435
k.c. i nie ponosi odpowiedzialności na zasadzie ryzyka względem
Zamawiającego.
5. Zamawiający oświadcza i zapewnia, że jeżeli na skutek jego
działań lub zaniechań osoby trzecie zgłoszą przeciwko
Wykonawcy jakiekolwiek roszczenia mające związek z realizacją
Umowy, zwłaszcza z tytułu praw własności intelektualnej lub z tytułu
nieuczciwej konkurencji, Zamawiający zwolni Wykonawcę od wszelkiej
odpowiedzialności z tytułu takich roszczeń, a ponadto będzie ponosić
pełną odpowiedzialność wobec Wykonawcy za wszelkie szkody
poniesione przez Wykonawcę z tego tytułu.
§12. Warunki montażu.
1. Umowa może przewidywać, że obowiązkiem Wykonawcy jest montaż
Przedmiotu umowy lub sprawowanie nadzoru nad montażem
Przedmiotu umowy, wykonywanym siłami własnymi
Zamawiającego. Jeżeli Umowa nie przewiduje takich świadczeń,
to Wykonawca nie jest obowiązany do ich spełnienia.
2. W przypadku montażu Przedmiotu umowy, wykonywanego przez
Zamawiającego pod nadzorem Wykonawcy, Zamawiający
zobowiązany jest do zapewnienia na swoje ryzyko i koszt pracowników,
którzy wykonają prace montażowe pod nadzorem Wykonawcy.
Pracownicy powinni dysponować aktualnymi szkoleniami w zakresie
bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym w szczególności w zakresie prac
związanych z montażem przedmiotu Umowy, a także odpowiednimi
środkami ochrony osobistej. Zamawiający ponosi wyłączną
odpowiedzialność za przygotowanie odpowiednich warunków do
wykonania zleconych prac montażowych, w tym w szczególności do
zapewnienia bezpieczeństwa pracy w miejscu montażu, a także ponosi
wyłączną odpowiedzialność za ewentualne wypadki zaistniałe przy
montażu.
3. Z tytułu montażu Przedmiotu umowy lub sprawowania nadzoru nad
montażem Przedmiotu umowy, wykonywanym siłami własnymi
Zamawiającego, Wykonawcy przysługuje:
a. zwrot kosztów dojazdu do miejsca montażu oraz drogi powrotnej dla
każdego montażysty Przedmiotu umowy lub dla każdej osoby
sprawującej nadzór nad montażem Przedmiotu umowy, w wysokości
stanowiącej iloczyn kilometrów trasy dojazdu i stawki za kilometr w
wysokości ustalonej w Umowie;
b. zwrot kosztów noclegów (nocleg organizuje Zamawiający) dla każdego
montażysty Przedmiotu umowy lub dla każdej osoby sprawującej
nadzór nad montażem Przedmiotu umowy w wysokości ustalonej w
Umowie.
4. Z tytułu montażu Przedmiotu umowy lub sprawowania nadzoru nad
montażem Przedmiotu umowy, wykonywanym siłami własnymi
Zamawiającego, Wykonawca obciąży Zamawiającego kosztami
pracy montażysty Przedmiotu umowy lub osoby sprawującej nadzór
nad montażem Przedmiotu umowy za każdą rozpoczętą godzinę
zegarową pracy każdego montażysty Przedmiotu umowy lub każdej
osoby sprawującej nadzór nad montażem Przedmiotu umowy,
w wysokości stanowiącej iloczyn przepracowanej godzin i stawki
godzinowej określonej w Umowie. Za pracę w godzinach od 22:00
do 6:00 oraz w dniach ustawowo wolnych od pracy w rozumieniu
ustawy z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy Wykonawcy
przysługuje dwukrotność stawki godzinowej, określonej w Umowie.
5. W przypadku montażu wykonywanego przez Wykonawcę, nie
wykonuje on prac murarskich, stolarskich, elektrycznych, dekarskich, a
także ustawiania rusztowań i pracy podnośników lub dźwigów. W
przypadku montażu wykonywanego siłami własnymi Zamawiającego,
Wykonawca nie nadzoruje prac murarskich, stolarskich,
elektrycznych, dekarskich, a także ustawiania rusztowań i pracy
podnośników lub dźwigów, ani innych prac, do których
wymagane jest posiadanie stosownych uprawnień budowlanych.
6. Odpowiedzialność Wykonawcy za montaż Przedmiotu umowy lub
sprawowanie nadzoru nad montażem Przedmiotu umowy ograniczona
jest zgodnie z § 11.
7. W przypadku, gdy Umowa przewiduje sprawowanie przez
Wykonawcę nadzoru nad montażem Przedmiotu umowy,
wykonywanego siłami własnymi Zamawiającego, nadzór jest
sprawowany przez cały okres montażu.
8. Wszelkie odpady powstałe w związku z montażem Przedmiotu umowy
stanowią własność Zamawiającego. Zamawiający zobowiązany jest do
zagospodarowania tych odpadów na własny koszt i ryzyko.
§13. Części zamienne.
W okresie 10 lat, licząc od momentu zawarcia Umowy, Wykonawca
zobowiązany będzie dostarczać odpłatnie Zamawiającemu części zamienne
do elementów stanowiących Przedmiot umowy – każdorazowo po cenach
obowiązujących w dacie ich wydania Zamawiającemu (cenach dnia).
§14. Zachowanie tajemnicy.
1. Zamawiający zobowiązuje się, że zachowa w tajemnicy wszelkie
dokumenty i informacje uzyskane w związku z zawarciem i realizacją
Umowy oraz zobowiązuje się nie ujawniać ich oraz chronić je przed
ujawnieniem. Zobowiązanie do zachowania tajemnicy dotyczy zwłaszcza
takich informacji jak: rabaty i upusty stosowane przez Wykonawcę, zgody
na odstępstwa od stosowania OWH, wysokość ceny za Przedmiot umowy
lub innych płatności na rzecz Wykonawcy z tytułu Umowy, czas realizacji
Przedmiotu umowy, samego Przedmiotu umowy, sposobu załatwienia
reklamacji itp.
2. Zamawiający może wykorzystywać dokumenty i informacje uzyskane w
związku z zawarciem i realizacją Umowy wyłącznie w celu wykonania
niniejszej Umowy i eksploatacji Przedmiotu umowy.
3. Wszystkie informacje oraz dokumenty przekazane Wykonawcy przez
Zamawiającego w związku z zawarciem i wykonywaniem Umowy nie są
objęte obowiązkiem zachowania poufności, tajemnicą przedsiębiorstwa
lub inną tajemnicą, o ile Zamawiający nie zastrzegł pisemnie wobec
Wykonawcy ich poufności.
4. Obowiązek zachowania poufności nie dotyczy ogólnej informacji o
współpracy między Wykonawcą oraz Zamawiającym. Niezależnie od
zastrzeżenia Zamawiającego z ust. 3, Wykonawca może umieścić
bezterminowo w dowolnej formie i kształcie na swojej stronie
internetowej www.kobylas.com informację o referencjach udzielonych
Wykonawcy przez Zamawiającego.
5. Obowiązek zachowania poufności nie dotyczy konieczności ujawnienia
informacji objętych poufnością na żądanie organów administracji
państwowej i samorządowej, Policji i innych organów realizujących
zadania z zakresu administracji podatkowej.
§15. Prawo właściwe, właściwość miejscowa sądu,
częściowa nieważność umowy.
1. Miejscem wykonania zobowiązania z Umowy jest siedziba
Wykonawcy, za wyjątkiem płatności umówionego wynagrodzenia,
która winna zostać dokonana na rachunek bankowy Wykonawcy
wskazany w treści faktury sprzedaży lub w wezwaniu do zapłaty.
2. Prawem właściwym jest prawo polskie z wyłączeniem Konwencji
Narodów Zjednoczonych z 11.04.1980 r. o umowach
międzynarodowej sprzedaży towarów oraz Konwencji z 14.06.1974 r.
o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów.
3. Sądem właściwym do rozpoznawania sporów powstałych na
Umowy jest właściwy rzeczowo sąd powszechny w Radomiu
(jurysdykcja wyłączna sądów Rzeczypospolitej Polskiej).
4. Nieważność jednego z postanowień Umowy lub OWH nie ma
wpływu na ważność pozostałych postanowień Umowy lub OWH,
które pozostają w mocy pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą.
§16. Ochrona danych.
1. Wykonawca staje się administratorem danych osobowych (w
rozumieniu przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i
Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony
osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz
uchylenia dyrektywy 95/46/WE – ogólne rozporządzenie o
ochronie danych) Zamawiającego (lub jego reprezentantów jeżeli
jest on osobą prawną), a także jego pracowników i
współpracowników o ile ich dane zostaną Wykonawcy
udostępniane w związku z zawartą przez Strony umową i w celu jej
wykonania.
§17. Własność intelektualna/Dokumentacja.
1 Wszelkie przekazane lub udostępnione Zamawiającemu informacje,
projekty, rysunki techniczne, obrazy, modele i inne opracowania są
własnością Wykonawcy i nie mogą być kopiowane, przedstawiane
osobom trzecim, używane (w innym celu niż do wykonania Umowy i
eksploatacji Przedmiotu umowy), rozpowszechniane lub powielane
bez wyraźnej pisemnej zgody Wykonawcy.
2. Wszelkie informacje, rysunki techniczne, projekty, rysunki techniczne,
obrazy, modele lub inne dokumenty lub opracowania udostępniane
są Zamawiającemu przez Wykonawcę wyłącznie na potrzeby i w celu
wykonania Umowy oraz eksploatacji Przedmiotu umowy. Zamawiający
nie może z nich korzystać do realizacji innych celów, nie może ich
przenosić lub przekazywać osobom trzecim bez uprzedniej pisemnej
zgody Wykonawcy.
3. Jeżeli nie postanowiono inaczej w Umowie, Wykonawca nie przenosi
autorskich praw majątkowych na Zamawiającego lub innych praw
własności przemysłowej, ani nie udziela Zamawiającemu licencji.
4. Zamawiający wyraża zgodę na bezpłatne korzystanie przez
Wykonawcę z przysługujących mu praw własności intelektualnej
(m.in. praw autorskich i praw własności przemysłowej) w zakresie
koniecznym i niezbędnym do realizacji zawartej Umowy.
5. Zamawiający ponosi pełną i nieograniczoną odpowiedzialność za
poprawność i zgodność z rzeczywistym stanem rzeczy danych,
dokumentacji i informacji przekazywanych Wykonawcy w celu realizacji
Umowy. Zamawiający ma obowiązek zweryfikowania dokumentacji, o
której mowa w ust. 6 oraz wskazać znane mu nieprawidłowości.
6. Dokumentacja przygotowana przez Wykonawcę na potrzeby
wykonania Umowy, w szczególności rysunki techniczne, ma wartość
poglądową i może nie odpowiadać rzeczywistym parametrom.
Wykonawca zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w
tej dokumentacji.
§18. Rozwiązanie/Zawieszenie Umowy.
1. Wykonawca ma prawo do odstąpienia od Umowy w przypadku, gdy
mimo wezwania Zamawiającego do należytego wykonania swoich
zobowiązań i wyznaczenia mu dodatkowego 7-dniowego terminu,
Zamawiający nadal nie wykonał wszystkich swoich zobowiązań
należycie (m.in. np. nie zapłacił wszystkich wymagalnych należności,
nie współdziała z Wykonawcą, nie dokonuje zapłaty lub przedpłaty
zgodnie z żądaniem Wykonawcy, zgłoszonym w trybie § 7 ust. 4).
Oświadczenie o odstąpieniu może zostać złożone w ciągu 90 dni od
bezskutecznego upływu terminu do usunięcia naruszeń.
2. Wszelkie koszty związane z odstąpieniem od Umowy przez
Wykonawcę z przyczyn zależnych od Zamawiającego ponosi
Zamawiający.
3. W razie odstąpienia od Umowy w trybie ust. 1, Strony dokonują
wzajemnego zwrotu świadczeń, z tym zastrzeżeniem, że Wykonawca
ma prawo do zatrzymania kwoty zaliczki na poczet kary umownej za
rozwiązanie lub odstąpienie od Umowy z winy Zamawiającego.
4. W przypadku odstąpienia od Umowy z przyczyn zależnych od
Zamawiającego i zażądania przez Wykonawcę zwrotu Przedmiotu
umowy, Zamawiający zobowiązany jest do dostarczenia na własny
koszt i ryzyko Przedmiotu umowy do miejsca określonego przez
Wykonawcę.
5. Wykonawca ma prawo zawiesić wykonanie Umowy i wstrzymać się z
realizacją wszelkich świadczeń na rzecz Zamawiającego bez
jakichkolwiek roszczeń z tego tytułu po stronie Zamawiającego w
następujących przypadkach:
a. Zamawiający nie wykonuje wszystkich swoich zobowiązań należycie
(nie zapłacił wszystkich wymagalnych należności, nie współdziała z
Wykonawcą, nie dokonuje zapłaty lub przedpłaty zgodnie z żądaniem
Wykonawcy, zgłoszonym w trybie § 7 ust. 4) lub wykonuje je
nienależycie;
b. sytuacja finansowa Zamawiającego uległa pogorszeniu do tego
stopnia, że istnieje zagrożenie wykonania Umowy;
c. zaistniały okoliczności niezależne od Zamawiającego i Wykonawcy,
uniemożliwiające realizację Umowy, w szczególności w stosunku do
Zamawiającego zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne,
uniemożliwiające dalsze wykonywanie Umowy;
d. Wykonawca posiada w stosunku do Zamawiającego niezaspokojone i
wymagalne należności, bez względu na to, czy wynikają z Umowy, czy
też z innego tytułu prawnego.
§19. Siła wyższa.
1. Ani Wykonawca, ani Zamawiający nie będą ponosili odpowiedzialności
za niewykonanie lub nienależyte wykonanie Umowy, jeżeli
spowodowane jest to okolicznościami Siły Wyższej.
2. Jeżeli Wykonawca lub Zamawiający nie będzie w stanie
wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu działania Siły
Wyższej, Wykonawca lub Zamawiający zobowiązany będzie do
niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie nie później niż w ciągu 7
dni roboczych od zaistnienia Siły Wyższej. Niedopełnienie powyższego
wymogu powoduje utratę prawa do powoływania się na zaistnienie Siły
Wyższej.
§20. Postanowienia końcowe.
1. Zamawiający zobowiązuje się do niezwłocznego zawiadomienia
Wykonawcy o każdorazowej zmianie swojej siedziby lub miejsca
prowadzenia działalności gospodarczej i adresu dla doręczeń
korespondencji (w tym adresu e – mail oraz nr faksu, jeżeli zostały
podane). Brak zawiadomienia powoduje, że doręczenia dokonane na
adresy wskazane w Zamówieniu uważane są za skuteczne.
2. Nie dopuszcza się cesji praw i obowiązków Zamawiającego,
wynikających z zawartej z Umowy, w szczególności wynikających z
gwarancji, bez uprzedniej zgody Wykonawcy, wyrażonej w formie
pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Wykonawca może w każdej chwili przenieść prawa i obowiązki
wynikające z Umowy na podmiot trzeci, na co Zamawiający wyraża
zgodę.
4. Zmiany i uzupełnienia Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem
nieważności.
5. Zamawiający nie ma prawa do dokonywania jakichkolwiek potrąceń
swoich należności z należnościami Wykonawcy, bez względu na to, czy
wynikają z Umowy, czy z innych stosunków prawnych.
PIONKI, dnia 01.01.2021

Dlaczego my?

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem. Oferujemy maszyny i instalacje wykonane z najlepszej jakości podzespołów. Fachowo doradzamy przy wyborze urządzeń.

Wysoka jakość

Na nasze produkty i usługi udzielamy osobistej gwarancji

Doświadczenie

Doskonale wiemy czego potrzebuje zadowolony klient

Ekonomia

Stosujemy nowoczesne oszczędne rozwiązania

Partnerzy techniczni